Yaşam

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Orkide Yetiştirmek

Bitkiler evi baştan aşağıya değiştirir. Ancak bakımsız olan çiçek bunu yapamaz. Orkide, sahip olmuş olduğu güzel görüntüsünün yanında bakımı en zor olan çiçekler arasında yer alır. Doğru yapılacak bakım ile orkide çoğaltmak ve sağlıklı bir şekilde büyütmek mümkün. Aynı zamanda da güzel olmaları dışında, eşsiz bir hediye alternatifi olabilir.

Orkide hem kokusu hem de görüntüsü ile etkileyici güzelliğe sahip olan bir bitkidir. Evlerin en güzel aksesuarları arasında yer alırlar. Fakat evde orkide yetiştirme konusunda yeterli bilgiye sahip olmanız şart. Peki, orkide bakımı nasıl yapılır? Orkide sulama konusunda nelere dikkat edilmeli? Gibi birçok merak edilen sorunun yanıtı içeriğin devamında bulabilirsiniz.

Orkide Nedir?

Salepgiller familyasından gelen orkide, en narin ve en zarif çiçekler olarak ön plana çıkarlar. Yirmi iki binden fazla türü bulunmuş olduğu bilinmektedir. Karacıl bir çiçek türüdür. Uzun gövde ve küçük yapraklara sahiptir. Farklı renklerde orkideler olsa bile mor ve beyaz renk ile anılan bir çiçek türüdür.

Kırılgan, narin yapısına göre oldukça kalıcı ve dayanıklı bir bitki türüdür. Çok fazla çeşidi olan orkideler, dünyanın en geniş bitki ailesindedir. Bu kadar çok çeşit olduğu için farklı iklim bölgelerinde yaşama imkanı da bulundurur. Bazıları tropik ormanlarda yetişirken bazıları da dağlarda yetişir.

Orkide Nasıl Bakılır?

Eğer evde orkide yetiştirmek istiyorsanız ilk olarak doğru olan orkideyi seçmeniz gerekiyor. Orkide seçerken çiçekli kısmında henüz tomurcuklarında bol bir şekilde bulunmuş olduğu orkideleri seçebilirsiniz. Eğer çiçeklerinin tamamını açmış olanları tercih ederseniz çiçekli döneminin güzelliği kısa bir süre yaşayabilirsiniz. Çiçeklerini açmış bir orkide artık dökülme evresine girer.

Doğru orkide seçiminin sonrasında orkide bakımı hakkında bilmeniz gereken güneş ışığı ile olan arkadaşlıkları. Orkide güneş ışığını doğrudan almayı sevmez. Bu yüzden aydınlık ancak doğrudan güneş ışığı almayan yerde yetiştirmeniz gerekir. Bu şekilde güneşten zarar görmesini engellerken aynı zamanda da aydınlıktan yararlanmasını sağlarsınız. Ancak orkide çiçeği yerini benimser. Bu yüzden yerini sık bir şekilde değiştirmemelisiniz.

Orkide saksısı seçmek için şeffaf ve küçük olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Aynı orkidenin çiçeklerinde olduğu gibi köklerinin de doğrudan olmasa da güneş ışığını dolaylı olarak alması gerekir. Eğer almazsa sağlıklı bir şekilde yetişmeyebilir.

Orkide fazla suyu sevmediğinden dolayı orkide saksısının drenaj deliklerinin olduğuna emin olmanız gerekiyor. Eğer fazla suyu drenaj deliklerinden atamaz ise orkidenin kökleri fazla su yüzünden zarar görür ve çürüme yapar. Bir süre sonrada bitkinin tamamı çürür.

Orkide her toprağı sevmez. Bu yüzden orkide toprağı seçerken dikkatli olmanız gerekiyor. Orkide yetiştirmek için hazırlanmış orkide gübreleri ve topraklarından kullanırsanız eğer daha fazla verim elde edebilmeniz mümkün.

Orkidenin sağlığı için gübreleme yapmanız gerekir. Gübreleme ile sene içerisinde mevsimlere göre yapılmalıdır. Gübre verirken fazla vermekten kaçının. Fazla verilen gübre çiçeğin dengesinin bozulmasına neden olur. Kış günlerinde otuz günde bir kez, yaz günlerinde ise her hafta gübrelemeniz gerekir.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Orkide Yetiştirmek 2

Orkide Nasıl Sulanılır?

Nemi seven bir çiçek olduğundan dolayı orkide, zaman zaman su isteyecektir. Üç günde bir kez su vermeniz ideal olabilir. Bir su bardağı temiz suyu kullanabilirsiniz. Sabah ve öğle saatleri orkidenin en verimli olduğu saatler olduğundan dolayı bu zaman aralığında sulamaya özen göstermeniz şart.

Eğer orkide toprağı sıcak günlerde sık bir şekilde kuruyorsa birkaç parça buzu toprağın üzerine yerleştirin. Buz yavaş bir şekilde eriyip etki edecek olduğundan dolayı toprak daha uzun bir süre boyunca nemli olacaktır.

Orkide Budama Nasıl Yapılır?

Orkide yıllık bir bitki olduğundan dolayı çiçeklerini döker. Orkide sene içerisinde üç kez çiçek verir. Bu durumda da orkideyi budaladıktan sonra tekrar orkide yetiştiriciliği yapabilecek olduğunuz anlamına gelmektedir. Fakat orkide budama nasıl yapılır bilmeniz gerekiyor. Eylül ve kasım ayı, orkide budaması yapmak için en uygun zaman olabilir.

Orkide çiçeklerini dökmüş olduktan sonra sapın renginin koyulaşmaya başladıktan sonra budama işlemine başlayabilirsiniz. Orkidenin sapında dip kısmından boğumları saymaya başlayın. Bu boğumlardan aşağıdan yukarıya doğru üçüncü olanı seçin. Bu boğumun birkaç santimetre üzerinden sapın üst kısmını kesin.

Orkide Saksı Değişimi Nasıl Yapılır?

Orkide yerini benimsediği için sık bir şekilde saksı değişimi yapılması uygun olmayacaktır. Fakat yanlış gübreleme, çürümeye başlamış kökler, geniş saksı, yanlış toprak seçimi ve şeffaf olmayan saksının kullanılması gibi durumlarda saksı değişimi yapabilirsiniz. Mayıs sonu ve nisan başı gibi yeni bir saksı değişimi yapabilirsiniz.

Orkide saksısı değiştirmek için ilk olarak çiçeklerin tamamen bittiğinden emin olmanız şart. Saksı değişimi yapmadan üç gün önce orkideyi daha bol su ile sulayın. Bu işlem yeni saksıya uyum sürecini hızlandırabileceği gibi hem de köklerin güçlü kalmasını sağlayacaktır. Ancak çiçeğin kökü saksı içerisinde ezilmemelidir.

Saksıdan orkideyi çıkardıktan sonra köklerde bulunan toprak ve gübreyi güzel bir şekilde temizleyin. Zarar gören, çürümüş ve sağlıklı olmayan kökleri kesin. Daha sonra orkideyi yeni şeffaf saksının ortasına yerleştirin. Toprak ve gübre verdikten sonra normal bakıma devam edin. Saksı değişiminin ardından orkide besini kullanabilirsiniz. Bu besin orkideye vitamin verecektir.

Orkide Nasıl Çoğaltılır?

Orkidenin çoğalmasını istiyorsanız eğer farklı bir saksı içerisinde çoğaltabilmeniz mümkün. Orkidenin uç kısımlarında ilkbahar döneminde ufak orkideler bulunur. Kökleri yeteri kadar uzadığı zaman bu en az iki yaprağa sahip olan ufak orkideleri almanız gerekiyor. Almış olduğunu bu ufak orkideleri şeffaf bir saksı içerisine alın.

Akşam esintilerini alabilecek olduğunu yere alın. Ancak direk güneş almamasına özen gösterin. Bir süre sonra kökleri daha belirginleşmeye başlayacaktır. Büyüdükten sonra iki ya da altı ay içerisinde çiçeklerini açacaktır.

Orkide Neden Kurur?

Orkide neden kuruyor merak mı ediyorsunuz? Bazı detaylara özen gösterilmediği zaman mantar oluşumu ya da küflenme meydana gelebilir. Orkide kuruma nedenleri arasında fazla su vermeniz, uzun süre susuz kalması, çok sert rüzgar alması, gübrelememek, saksı bakımın yapılmaması, köklerinin dışarı çıkması bulunur.

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Orkide Yetiştirmek 3

Orkidenin Özellikleri Nelerdir?

Dünya genelinde en fazla tercih edilen çiçekler arasında bulunan orkide, yıllık bir bitkidir. Bu yüzden de düzenli olarak çiçek açar. İşte orkidenin diğer genel özellikleri;

 • Uzun seneler kalıcı bir bitkidir.
 • Tel salkım, birleşik ya da başak salkım şeklindedir.
 • Dayanıklı bir bitkidir.
 • Salonlarda, seralarda ve saksıda yetiştirilebilir.
 • Orkide yetiştiriciliği yapılır.
 • Orkide tohumu paketler halinde satılır.
 • Dünyanın genelinde yetişebilen bitki en fazla tropikal iklimleri sever.
 • Yumrulu bitkilerdir.
 • Geçirgen, iri taneli yaprakları severler.
 • Orkide fiyatları ise 50 TL ile 150 TL arasında değişiklik gösterir.
 • Orkide bakımı özen ister. Klorlu suyu sevmez.
 • Verilecek olan suyun sıcaklığı ortam sıcaklığına yakın olması gerekir.
 • Uzun gövdeli ve yeşil yapraklıdır.
 • Sarı, mor, mavi, beyaz ve pembe renkleri vardır.

Orkide Renginin Anlamları Nelerdir?

Orkide ne anlama gelir? Orkide çiçeği asalet, doğurganlık ve sevda anlamlarını taşır. Hayat dolu olduğu ve yeni hayatları simgeler. Antik Yunan medeniyetinde doğurganlık, verim ve cinsellik anlamlarını çağrıştırır. Orkide renginin anlamları nedir bilinmesi gerekir.

Beyaz: Zarafet, masumiyet

Mor: Asalet

Fuşya: Sevimlilik, saflık

Mavi: Büyük Aşk

Sarı: Dostluk, sıcaklık hissi

Orkidenin Çeşitleri Nelerdir?

Orkidelerin dünya üzerinde yirmi binden fazla çeşidi yer almaktadır. En fazla orkide yetiştiriciliği yapılan türler ise; phalaenopsis, cattleya, paphiopedilum, miltonia, dendrobium, vanda, odotoglossum ve cymbidiumdur.

Phalaenopsis: En fazla bilinen orkide türüdür. Beyaz, pembe ve mor en fazla tercih edilen renklerdir. Anavatanı ise Asya’dır. Sene içerisinde iki kez çiçek açar. Çiçekçilerde en fazla tercih edilen tür olmasının yanı sıra evde bakımı en kolay orkide türüdür.

Paphiopedilum: Kendi içerisinde ortalama seksen türü varındırır. Güneş ışığını fazla alırsa yapraklarında yanıklar meydana gelir. Gölgeyi seven bu tür, terlik orkide ismi ile bilinir.

Simbidyum: Oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı olan bir türdür. Güneş ışığını fazla sevmez. Gövdesi güneş gören tarafa doğru eğilimlidir.

Dendrobium: Doğrudan gelen güneş ışığını sevmez. Saksı değişimi ise sıcak dönemlerde yapılmaktadır. Sene içerisine mineral bakımından zengin toprak desteği yapılması gerekir. Çünkü zaman içerisinde toprakta bulunan mineralleri tüketir. Bulunmuş olduğu yerde diğer çiçekler ile temas ederse lekeler meydana gelebilir.

Miltonia: Yaprakları diğer türlere göre daha fazla uzundur. Yetiştirilmesi ve bakımı kolaydır. Saksı değişimi yaz ayında yapılması gerekir. Bu tür orkide bakımı yapılırken hava akımına dikkat edilmesi gerekir. Kısa süre içerisinde hava akımından etkilenir.

Ferdiye

Yemek tariflerden püf noktalara, cilt bakımından modaya, hamilelikten sağlığa, alışverişten dekorasyon hakkında birçok bilgiyi değerli okuyucuları ile paylaşmaktadır.
Başa dön tuşu