Yaşam

Rüşeym Nedir, Nasıl Kullanılır? Rüşeymin Faydaları Nelerdir?

Rüşeymin faydaları son dönemlerde en fazla merak edilen konuların arasında yer alıyor. Rüşeym, buğdayın filizlenmesini ve üremesini sağlayan tohumdur. İçerisinde bol bir şekilde mineral ve vitamin barındırır.

Beyaz ekmek yerine mineral, vitamin ve protein bakımından zengin olan rüşeymli ekmek son dönemlerde sık bir şekilde tüketilmeye başlandı. Tüketiminin artması ile beraber ne olduğu da oldukça merak edilmeye başlandı.

Ruşeym Nedir?

Rüşeym, bitkinin üretimini teşvik eden buğday çekirdeğinin merkezi kısmında bulunmaktadır. Bu yüzden rüşeym, çeşitli vitamin ve minerallerin bir güç merkezi olan sayılmaktadır. Aktarlardan temin edebileceğiniz bu besin tatsızdır.

Ancak tüketecek olduğunuz gıdalara ekleyerek vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda da içeceklerinizin besin değerini artırmak adına da ekleyebilirsiniz. Hazımsızlık, kalp ve damar sorunlarına iyi gelmektedir.

Uzmanlar gün boyunca dayanıklılığınızı ve enerji seviyenizi artırmak adına iyi bir kaynak olabilecek olduğunu belirtiyor. Ancak içerisinde ciddi oranda gluten bulunuyor. Çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olan kişilerin tüketmeden önce uzamana danışmaları gereklidir.

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan rüşeym, her bir ton buğdayın işlenmesinden bir kilo elde edilebiliyor. İçermiş olduğu lif sayesinde tok tutarak zayıflamaya da yardımcı oluyor. Buğdaya oranla daha zengin bir içeriğe sahiptir.

Rüşeymin İçeriği

Zengin içeriği ile birlikte her geçen gün birden fazla kişinin tercih etme nedeni haline gelen rüşeym, yüksek miktarda A, B1, B2 ve E vitamini içeriyor. Bu vitaminlere ek olarak folikasit, potasyum, lesitin, folikasit ve esansiyet yağ asitlerini barındırıyor.

Aynı zamanda da ondan fazla vitamin, sekiz mineral ve dokuz yüz on üç protein birleşimi bulunuyor. Omega gibi kalp dostu bir içeriğe sahip olması rüşeymin faydalarının artmasını sağlarken yüksek lif, sindirim sisteminin en büyük yardımcısı.

Yağlı ve şekerli bir yapıya sahip olan rüşeym, bu yapısı sonucunda besleyici bir seçenek sunuyor. Aynı zamanda da rüşeym fiyat konusunda içeriğine kıyasla uygun bir seçenek sunuyor. 1 kilogram fiyatı 40-50 Türk Lirası arasında değişiyor.

Rüşeym Besin Değerleri

Karbonhidrat 80 g

Folat 00 mcg

Diyet Lif 2 g

Magnezyum 00 mg

Demir 26 mg

Niasin 813 mg

Tiamin 882 mg

Fosfor 00 mg

Potasyum 00 mg

Selenyum 2 mcg

Çinko 29 mg

Vitamin B6 300 mg

Sodyum 00 mg

Protein 15 g

Pantotenik asit 257 mg

Rüşeym Nasıl Tüketilir?

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek adına tüketilecek olan rüşeymi ara öğünlerinizden yemeklerine kadar birden fazla yerde kullanabilmeniz mümkün. Sık bir şekilde adından söz ettirdikten sonra rüşeym nasıl tüketilir merak ediliyor.

Sağlıklı bir alternatif olan rüşeymi yemek tariflerinde, çorba tarifleri içerisinde, salatalarda, ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz. İçerisinde un bulunan birçok tarifte farklılık yapmak adına rüşeym unu ekleyebilirsiniz. Rüşeym fiyat açısından da bütçenizin fazla sarsılmasına neden olmaz.

Rüşeym Yağı Nedir?

Soğuk sıkım yöntem ile rüşeymden elde edilmekte olan bu yağın birden fazla faydası bulunuyor. Yüksek bir nemlendirici özelliğe sahip olan rüşeym yağı kremlerde sık bir şekilde kullanılabilmekte. Hem cildinizde hem de yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Rüşeymli Ekmek

Buğdayın en zengin içeriğine sahip olan kısmından elde edilmekte olan un, sonrasında sofralarınıza rüşeymli ekmek olarak geliyor. Kilo kontrolü ve sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin tercihleri arasında bulunan rüşeym ekmeği aynı zamanda da çörekotu ve fesleğen içermektedir.

Tercihlerinize göre zenginleştirerek hazırlayabilecek olduğunuz rüşeymli ekmek tarifi de oldukça kolay. Rüşeym zayıflatır mı sorusuna verilebilecek en iyi yanı ise şu şekilde; sağlıklı ve dengeli diyetinize bu ekmeği ekleyerek olumlu bir cevap alabilirsiniz.

Rüşeymin Faydaları Nelerdir?

İsminden sık bir şekilde söz ettiren rüşeymi isterseniz un halinde isterseniz yağ olarak kullanabilirsiniz. Buğdayın ana merkezi olarak nitelendirilmekte olan rüşeymin faydaları;

 • Sahip olmuş olduğu antioksidan özelliği ile cildin yaşlanmasının önüne geçer
 • Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
 • İçerisinde yer alan omega 3 ile sinir sistemini güçlendirir.
 • Şeker hastalığı için iyileştirici etki sağlar.
 • Cilde iyi gelir.
 • Doğurganlığın artmasına yardımcı olur.
 • Kasların güçlenmesini sağlar.
 • İçerisinde bulunan mineral ve enerjiler sayesinde daha fazla enerjik olmanızı sağlar.
 • Tırnaklarınızın daha güçlü olmasına yardımcı olur.
 • Saç dökülmesi şikayetini azaltır.
 • Folik asit açısından oldukça zengin.
 • Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Yüksek lif oranı sayesinde uzun süre tok tutar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.

Rüşeym Faydaları

Ruşeym Bebeklere Nasıl Verilir?

Bebeğinizin beslenmesine hem doyurucu hem de sağlıklı bir olanak eklemek istiyorsanız eğer rüşeymden yana tercih yapabilirsiniz. Fakat kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmanız gerekli. Bebeklerin glütene karşı oldukça hassas olmalarından dolayı özellikle sekizinci aya kadar verilmemesi gerekir.

Rüşeym bebeklere nasıl verilir sorusuna verilebilecek en iyi yanıt doktor kontrolünde olmasından geçer. Bebeğe verecek olduğunuz buğday rüşeymini yoğurtlara, meyve pürelerine ve çorbalarına ekleyebilirsiniz.

Ferdiye

Yemek tariflerden püf noktalara, cilt bakımından modaya, hamilelikten sağlığa, alışverişten dekorasyon hakkında birçok bilgiyi değerli okuyucuları ile paylaşmaktadır.
Başa dön tuşu