Yaşam

Seboreik Dermatit Nedir? Seboreik Dermatit Tedavisi

Seboreik dermatit yani yağlı egzama, günümüzde sık bir şekilde rastlanan ve sebepsiz bir şekilde ortaya çıkan kırmızı kabartılardır. Kolay bir şekilde tedavi edilebilen, kulak ve göğüs ortasında, saçlı deri ve göz kapaklarında kırmızı renkli ve kaşıntılı bir döküntü oluşur.

Cildin farklı kısımlarında görülebilen bir deri hastalığı olsa bile yaygın bir şekilde görülmektedir. Tedavisi oldukça kolaydır ancak kesinlikle dermatalog kontrolünde olması gerekir. Peki, seboreik dermatit nedir, belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır?

Seboreik Dermatit Nedir?

Stres, vasiküler bozukluklar, hava durumu, düzensiz beslenme, yorgunluk, mikroanjiopatik gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkan ve şiddeti kişinin bağışıklık sistemine bağlı değişmektedir. Yağlı egzama olarak da bilinmektedir.

Yağ hücrelerinin yoğun olmuş olduğu vücut bölgelerinde bulunan ve kronik tekrarlar ile seyreden ancak kendiliğinden azalma ve artma eğilimi gösteren bir cilt hastalığı olan seboreik dermatit, bulaşıcı bir hastalık değildir.

Sebase gland yağ hücrelerinin yoğun çalışması olarak yüzeye çıkarmış olduğu hasardır. Yoğun olarak saçta egzama, sırt, kulak, yüzün T bölgesi ve göğüs arasında görülmektedir. Gerçekleştirilen araştırmalarda yağ hücrelerinin sebep olmuş olduğu hasar bir tür mantara neden olmaktadır.

Herkesin yaşayabilecek olduğu bir durumdur. Hastalığın ciddi bir boyuta gitmesi ise kişinin bağışıklık ve cilt özellikleri ile ilgilidir. Her yaş grubunda görülebilen bu sorun erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Yumurta, mısır, çilek, domates, sarımsak, turşu, portakal, baharat, beyaz üzüm, deniz ürünleri, çikolata, soda, buğday, süt ve süt ürünleri gibi besinler alerjik reaksiyona neden olabilecek olduğundan dolayı bu hastalığa sahip olan kişilerin bunları tüketmemesi gerekir.

Seboreik Dermatit Nedenleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalarda, özellikle yağlı bölgelerde pityrosporum ovale olarak bilinen ve herkesin cildinde olan C cinsi bir mantarın daha yoğun bir şekilde çoğalmış olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda hastalığı yapan etkenin bu mantarın değil, kişinin buna karşı göstermiş olduğu duyarlılığın olduğu ortaya çıkmıştır.

Belirli bir risk faktörü ya da cilt tipi yoktur ve çocuklarda da görülebilir. Hastalığın seyri yaz dönemlerinde azalır. Çünkü güneşte bulunan ultraviyole A ve B ışınlarının pityrosporum ovale üzerinde azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Seboreik Dermatit Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık sık bir şekilde saç derisi, kaşların içerisi, kulaklar, kaşlar, saç çizgisi ve göğüs bölgelerinde ortaya çıkar. Döküntülü ve kırmızı lekeler olarak görülür. Yaşam kalitesini ve görünüşü bozar. İşte yağlı egzama belirtileri;

  • Ciltte kızarıklık
  • Büyük alanda görülen kızıl plaklar
  • Kepek
  • Saç dökülmesi
  • Cildin yağlı ve yapışkan olması
  • Kaşıntı
  • Kıl dökülmesi
  • Sarı kabuklanmalar
  • Deride çatlamalar

Seboreik Dermatit Tedavisi Nasıldır?

Vücutta bulunan sebum miktarı kontrol altına alınır. Dermatoglar genellikle bu lekelerin yakıcı olan özelliğini azaltacak olan ilaçları da reçete eder. Kurumaya meyilli olan cilt tabakası leke bırakmaz fakat uzun süre boyunca rahatsız edici kaşıntılara sebebiyet verir.

Tedavideki hedef, mantar etkisini azaltmaya yöneliktir. Mantarlara karşı kullanılan ilaçlar içeren kremler, şampuanlar ve haplar kullanılabilir. Hastalığın artmış olduğu dönemlerde kortizon içeren kremler de kullanılabilir.

Hastalığın azalma ve artma dönemlerinin kontrol altında tutulması da tedavinin içerisinde yer alabilmektedir. Artma yaşanan dönemlerde mantar ilaçları verilebilir. Ancak azalma dönemlerinde kullanmaya devam etmesi gerekebilir.

Seboreik Dermatit Nedir? Seboreik Dermatit Belirtileri ve Tedavisi

Seboreik Dermatit Bitkisel Tedavi Yöntemi Nedir?

Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulama yapmamalısınız. Defne sabunu içermiş olduğu maddeler ile mantara ve egzamaya sebep olan kızarıklıkların yatıştırılmasını sağlar. Kızarıklıkların çıkmış olduğu bölgelere defne sabununu sürdükten sonra on dakika bekleyin. Ilık su ile güzel bir şekilde durulayın.

Malik asit içeren elma sirkesi bakteri ve mantara karşı çıkmak içine etkilidir. Kızarıklığın olmuş olduğu bölgeye masaj yaparak elma sirkesini uygulayın. On dakika bekledikten sonra su ile güzel bir şekilde durulayın.

Limon ve Hindistan cevizi yağı cildinizi bakterilerden arındırmak için yardımcı olabilir. İki yemek kaşığı limon suyu ve altı yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını bir kap içerisinde karıştırın. Lekelerin olmuş olduğu bölgelere uygulayın. On dakika bekleidkten sonraılık su ile güzel bir şekilde durulayın.

Ferdiye

Yemek tariflerden püf noktalara, cilt bakımından modaya, hamilelikten sağlığa, alışverişten dekorasyon hakkında birçok bilgiyi değerli okuyucuları ile paylaşmaktadır.
Başa dön tuşu