Yaşam

Yumurtalık Kisti Nedir? Over Kist Belirtileri ve Tedavisi

Neredeyse bütün kadınlarda görülen fakat bazı durumlarda belirti bile göstermeye yumurtalık kisti aynı zamanda over kist olarak biliniyor. Türlerine göre iyi ya da kötü huylu olarak iyi ayrılabilmektedir. Klinik müdahale gerektiren bir sorundur.

Kadınlar ergenliğe erişmiş olduktan sonra menopoz dönemine kadar bu soruna yakalanma riski taşırlar. Karın şişliği ve adet düzensizliği gibi belirtileri olan yumurtalık kistleri genelde iyi huyludur. Ancak kesinlikle bilinmesi gereken konular arasında yer alıyor.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Yumurtalıklar kadın üreme siteminde bulunmaktadır. Rahmin her iki tarafında alt karın bölgesinde yer alırlar. Progesteron ve östrojen hormonları üreten iki yumurta bulunmaktadır. Bazen, yumurtalıkların birinde kist olarak isimlendirilen içi sıvı dolu bir kese gelişir.

Birçok kadında hayatları boyunca en az bir kist gelişir. Çoğu durumda bunun farkına varılmaz. Çünkü kistler ağrısızdır ve hiçbir belirti göstermez. Kesinlikle klinik müdahale gerekir. Kişinin şikâyetleri ya da belirtiler kesinlikle tedavinin planlanması adına gereklidir.

Yumurtalık Kistlerinin Türleri

Endometrioma ve dermoid kistleri gibi farklı yumurtalık kistleri bulunmaktadır. Bunun ile beraber, fonksiyonel kistler en fazla görülen türdür. İki tip fonksiyonel kist bulunur. Bunlar ise folikül ve korpus luteum kistleridir.

Folikül kisti: regl döngüsü esnasında, bir yumurta folikül denen bir kese içerisinde büyür. Bu kese yumurtalıkların içerisinde bulunur. Çoğunlukla bu folikül ya da kesesi açılır ve bir yumurta bırakır. Fakat kese açılmazsa içerisinde bulunan sıvı yumurtalık üzerinde kist oluşturabilir.

Korpus Luteum kistleri: folikül keseleri yumurta bırakmış olduktan sonra çözülür. Fakat kese çözülmezse ve folikül sızıntısı durumunda, kese içerisinde ek bir sıvı gelişebilir ve bu sıvı Korpus Luteum kistine sebebiyet verir.

Endometriomalar: rahim içerisinde normal olarak büyüyebilen dokular rahim dışında da gelişebilir ve yumurtalıklara yapışabilir. Bu durum da kiste neden olur.

Dermoid kist: yumurtalıklarda yağ, saç ve diğer dokuları barındırabilen keseye benzer büyüme.

Kistadenomlar: yumurtalıkların dış yüzeyinde gelişim gösterebilen büyüme.

Yumurta Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çoğu zaman, yumurtalık kistleri belirti göstermez. Ancak kist büyüdükçe semptomlar meydana gelebilir. Belirtiler şunları içerebilir;

 • Ağrılı bağırsak hareketleri
 • Cinsel birliktelik esnasında ağrı
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Hızlı solunum
 • Baş dönmesi
 • Alt sırt ağrısı
 • Adet düzensizliği
 • Uyluklarda ağrı
 • Adet görememe
 • Kusma
 • Ateş
 • Pelvik ağrı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Baygınlık

Yumurtalık Kisti Tanısı Nasıl Konulur?

Rutin olarak gerçekleştirilen pelvik muayene esnasında yumurtalık kisti tespit edilebilir. Yumurtalıklardan birisinde şişlik olduğunu fark edebilir ve bir kistin varlığını kesinleştirmek adına ultrason testi isteyebilir. Aynı zamanda MRI ve CT taraması da isteyebilir.

Kistlerin büyük bir çoğunluğu zaman içerisinde kaybolduğundan dolayı doktorunuz tedavi planı önermek yerine belli bir süre tekrar testlerin yapılmasını isteyebilir. Durumunuzda herhangi bir değişiklik yok ya da kist boyutunda büyüme var ise tanıyı koyabilmek için hormon testi, kan testi ve hamilelik testi gibi ek testler isteyebilir.

Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıldır?

Kist kendi kendiliğin kaybolduğu zaman ya da boyutunda artış yaşanırsa kisti küçültmek ya da çıkarmak için doktorunuz tarafından uygun olan tedavi önerilebilir. Yumurtalık kisti tedavisi için genellikle üç farklı yöntem kullanılır. Bunlar ise;

Doğum kontrol hapları

Tekrarlayan yumurtalık kistleri var ise doktorunuz yeni kistlerin gelişmesini engellemek ve yumurtlamayı durdurmak için doğum kontrol hapları reçete edebilir. Aynı zamanda bu haplar yumurtalık kanseri riskinin de azalmasını sağlayabilir.

Laparotomi

Eğer büyük bir kistiniz var ise doktorunuz kisti cerrahi olarak çıkartılabilir. Çıkarılan kiste biyopsi yapıldıktan sonra kist kanseri olduğu belirlenirse eğer yumurtalıklarınızı ve rahminizi çıkarabilir.

Laparoskopi

Kistin boyutu küçükse ve kanser ihtimali bulunuyorsa doktorunuz kistin cerrahi olarak çıkarılması adına laparoskopi yöntemini uygulayabilir.

Ferdiye

Yemek tariflerden püf noktalara, cilt bakımından modaya, hamilelikten sağlığa, alışverişten dekorasyon hakkında birçok bilgiyi değerli okuyucuları ile paylaşmaktadır.
Başa dön tuşu